czw.. cze 20th, 2024

NPORG

NPORG

Dlaczego dzieci powinny nosić okulary przeciwsłoneczne?

Noszenie okularów przeciwsłonecznych to nie tylko moda, ale przede wszystkim konieczność zapewnienia bezpieczeństwa naszym oczom. Promieniowanie słoneczne jest bowiem wyjątkowo szkodliwe dla naszego wzroku. Szczególną ochronę powinniśmy zapewnić naszym dzieciom, których narząd wzroku nie jest jeszcze do końca rozwinięty.

Dziecięce oczy są o wiele bardzie wrażliwe niż oczy dorosłych. Im młodszy maluch, tym jego wzrok wymaga większej ochrony. U dzieci soczewka oczu jest bowiem niemal przezroczysta, a więc niemal w żadnym stopniu nie chroni wewnętrznych struktur oka. Promieniowanie słoneczne może bardzo negatywnie wpływać na rozwój oczu, a także powodować uszkodzenia, które będą niemożliwe do naprawienia. Warto więc dbać o to, aby nasze dzieci nosiły w sezonie letnim okulary przeciwsłoneczne, które będą dopasowane do ich potrzeb, solidnie wykonane i pod każdym względem bezpieczne.

Tanie produkty to nie najlepszy pomysł

Wiele osób nie przykłada zbyt dużej dbałości do jakości okularów, jakie noszą ich pociechy. Bardzo często są to typowo straganowe lub marketowe produkty za kilka złotych. Owszem, wyglądają one naprawdę ciekawie, są kolorowe i ozdobione dziecięcymi motywami. Ale w żadnym stopniu nie chronią dziecięcych oczu. Tanie okulary nie posiadają filtrów UV, które są najważniejszym elementem w okularach przeciwsłonecznych.

Obecność filtrów UV bardzo często mylnie kojarzymy z ciemnymi szkłami. W rzeczywistości przyciemnione szkła wcale tych filtrów posiadać nie muszą. A w przypadku tanich okularów jest niemal pewne, że ich nie posiadają. Przyciemniane szkła mogą spowodować o wiele więcej zagrożeń dla oczu niż nienoszenie okularów. Gdy maluch zakłada okulary bez filtra, ale z przyciemnionymi szkłami, jego źrenice mocno się rozszerzają i wpuszczają do wnętrza gałki ocznej całe promieniowanie UV. Niektóre uszkodzenia mogą być tak poważne, że prowadzą nawet do uszkodzenia oczu. Warto więc stawiać przede wszystkim na jakość, a nie kierować się modą. Bardzo modne, popularne, ale tanie okulary z marketów na pewno nie ochronią wrażliwych oczu najmłodszych.

Jak wybrać dobre okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?

Przede wszystkim warto zapoznać się ze sprawdzonymi producentami, którzy oferują dobrej jakości produkty. Okulary przeciwsłoneczne dla najmłodszych powinny posiadać szkła z filtrami UV. Chodzi nie tylko o nalepkę na szkłach, która bywa myląca. Wiele tanich okularów nalepki z informacją o filtrze posiada, a filtrów wcale w nich nie ma. Sprawdzajmy więc, czy producent okularów posiada wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty. W dobrych firmach na pewno znajdziemy takie informacje na ich stronach internetowych. Okulary przeciwsłoneczne powinny mieć najwyższy możliwy filtr UV400, czyli taki, który w stu procentach zatrzymuje szkodliwe promieniowanie UV. Słabsze filtry zawsze są ryzykiem, że część promieniowania dostanie się do gałki ocznej.

Szkła w okularach przeciwsłonecznych dla dzieci powinny być wykonane z wysokiej jakości materiału, odpornego na stłuczenia i uszkodzenia. Chodzi o to, by w wyniku urazu mechanicznego nie rozsypywały się w drobny mak, co może być groźne dla dziecięcych oczu. Szczególną uwagę zwracajmy też wtedy, gdy decydujemy się na modele z wyjmowanymi szkłami. Wtedy powinny się one wyjmować wyłącznie do zewnątrz, a nigdy do środka.

Solidne, dobrej jakości oprawki

Jeśli wybieramy okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, zwracajmy uwagę nie tylko na dobre szkła z wysokim filtrem UV, ale również na jakość wykonania oprawek. Powinny być one wykonane z bezpiecznego, solidnego materiału, który nie zawiera w sobie żadnych toksycznych ani niebezpiecznych substancji. Nie można zapominać, że oprawki przez długi czas będą miały kontakt z delikatną skórą dziecka.

Wybierając oprawki zwracajmy również uwagę na ich kształt, wyprofilowanie czy możliwość dopasowania do dziecięcej główki. W przypadku najmłodszych świetnie sprawdzają się okulary, których oprawki stanowią formę opaski zakładanej na głowę. Dzięki temu okulary świetnie się trzymają i nie spadają nawet w czasie intensywnych zabaw. Nowoczesne dziecięce okulary przeciwsłoneczne dostępne są w wielu modelach i wzorach do wyboru. Można więc bez problemu znaleźć takie produkty, które będą zarówno dobrej jakości i bezpieczne, jak i przyjazne dla dziecka. Spory jest wybór kolorów i wzorów, każdy maluch na pewno więc znajdzie wśród nich coś dla siebie. Choć dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne dla dzieci są sporo droższe niż najtańsze, straganowe modele, nie warto w tej kwestii oszczędzać. Dzięki dobrym okularom chronimy dziecięce oczy, które przecież muszą służyć przez całe życie.

Sprawdź ofertę uvkids.pl