śr.. 8 maja, 2024

NPORG

NPORG

Domowe sposoby na mole.

Na pewno każdy z nas doświadczył tego nieprzyjemnego uczucia, kiedy przy robieniu obiadu sięgamy po ryż lub kaszę i znajdujemy tam niewielkie larwy, a po otworzeniu szafki wyfruwa z niej jakieś żyjątko przypominające niewielkich rozmiarów ćmę. Przy wiosennych porządkach również możemy dokonać niepokojących odkryć w postaci dziur w ubraniach. Zarówno jedna i druga sytuacja świadczą o tym, że w domu zalęgły nam się mole. Ale nasze zdziwienie jest ogromne, przecież dbamy o porządek każdego dnia, więc skąd się wzięły? Niestety nie jesteśmy w stanie całkowicie ustrzec się przed pojawieniem się moli. Najczęściej pojawiają się z zewnątrz. Jeśli chodzi o mole spożywcze przynosimy je wraz z zakupami w postaci kasz, mąk, ryżu, suszonych owoców, kawy, kakao. Wszystkiego, w czym łatwo się zagnieżdżają. Natomiast mole ubraniowe możemy przynieść na ubraniu lub przedostają się z pobliskiego śmietnika. Całe szczęście istnieje kilka sposobów, żeby się ich pozbyć, dlatego nie załamujmy się i do dzieła.

Mole spożywcze.

Jeżeli już odkryliśmy, że mole się pojawiły najważniejsze jest znalezienie źródła i natychmiastowe porządki. Najbezpieczniej jest opróżnić całą szafkę, w której znajdują się nie tylko larwy, ale również dorosłe osobniki. Larwy żerują najczęściej na sypkich produktach, więc jeśli nie posiadamy odpowiednich pojemników, jest duże prawdopodobieństwo, że rozprzestrzeniły się na wszystko co w danej szafce się znajduje. Ważnej jest, żeby natychmiast po opróżnieniu szafki wynieść worek ze śmieciami nie zapominając o jego szczelnym zamknięciu i sprawdzeniu, czy nie ma gdzieś dziur, przez które mogą się mole przedostać. Ważne jest, żeby dokładnie wymyć szafkę wodą z mydłem, a następnie zastosować produkty, które odstraszają mole takie jak: ocet winny (przetarcie szafki wystarczy, ale niektórzy zostawiają szklankę z ciepłym octem na kilkanaście minut w zamkniętej szafce.), suszone cytryny i pomarańcze z goździkami, aromaty waniliowy, cytrusowy, goździkowy. W momencie, kiedy domowe sposoby zawiodą, zawsze mamy dostępne na rynku preparaty przeciw molom, które działają skutecznie. Czasami problem powraca, wtedy warto zbadać źródło, z jakiego mogą się mole pojawiać. Ważne jest, żeby skorzystać wtedy z usług dezynsekcji, ale to już wtedy większe przedsięwzięcie. Jak widać, mimo że mole są bardzo uciążliwe i niestety mogą się pojawić niespodziewanie, mamy skuteczne metody walki z nimi. Dobrze jest też pamiętać, że znacznie skuteczniejsze w przechowywaniu żywności są szklane słoje i pojemniki, ponieważ papierowe i plastikowe torebki mole z łatwością przegryzą, a dzięki szklanym pojemnikom, nawet jeśli przyniesiemy mole ze sklepu , jest szansa, że nie rozprzestrzenią się niezauważone.

Mole ubraniowe.

W momencie, kiedy w szafie zauważymy pojedynczego, latającego mola, mamy pewność, że jest ich więcej i trzeba podjąć kroki, które zminimalizują zniszczenia poczynione przez te szkodniki. Na pewno pomocne w walce z molami jest dokładne wyczyszczenie szafy, wietrzenie odzieży, połączone z ich wytrzepaniem, zlikwidowanie gniazda moli. Zimą możemy wystawić ubrania na mróz, ponieważ mole giną w niskiej temperaturze. Nie lubią też wysokich temperatur, więc możemy ubrania wystawić na słońce. Jak wysprzątamy szafę i uporządkujemy ubrania warto zastosować płytki feromonowe, których zapach nie jest wyczuwalny dla ludzi, a przyciągają mole. Działają około 3 miesiące. Również opary octu są pomocne. Wystarczy wstawić naczynie z zagotowanym wcześniej octem na kilkanaście minut i zabieg powtórzyć kilka razy. Jeżeli te metody nie pomagają należy skorzystać z dezynsekcji, oczywiście przeprowadzonej przez profesjonalistów. W profilaktyce przeciw molom warto stosować lawendę, cytrynę lub trawę cytrynową, miętę, szałwię, liście laurowe, rozmaryn, tymianek, czy ziele angielskie. Ich zapach odstrasza mole, dlatego warto je stosować.

Podsumowanie.

Mole zarówno odzieżowe, jak i spożywcze są ogromnym utrapieniem, a najgorsze jest to, że nawet jeżeli skutecznie udało się nam ich pozbyć mogą się znowu pojawić. Dlatego warto mieć produkty, których mole nie lubią i działają na nie odstraszająco. Utrzymywanie porządku w szafkach z jedzeniem i stosowanie pojemników szklanych na sypkie produkty również jest pomocne. Warto tez częściej zaglądać do szafy z ubraniami nieużywanymi i powieszenie tam lawendy. Dzięki temu będziemy mieli większą pewność, że mole nie zagnieżdżą się w naszym domu.